DAB+ vysílač Strážník na K 12D

Dne 28.12.2018 spustily ČRa 10 vysílačů DAB+ multiplexu Českého Rozhlasu. Máme radost ?

Máme radost, že DAB+ trochu ožilo. Pásmo VKV je totiž přeplněné a nepoužitelné. Nemáme radost, že vysílací DAB kanály nejsou v mezistátním kontextu více chráněny. Nemáme radost z kvality zvuku Českého DABu. Doufáme, že DAB+ přinese hodnotnější obsah na širším území, než známe z VKV. Ze vkusem národa by opravdu bylo potřeba něco udělat.

ČRo pokrývá DABem hlavní silniční tahy ! ČRo nepokrývá města ! To bylo jasně řečeno. ČRa s tím problém nemají. Navěsí antény kamkoliv, menších "strádajících" věží mají dost.

Pro západní část státu byl zvolen kanál 12C a pro východní část kanál 12D. Copak ale z vysílačem, který se nachází na rozhraní a navíc je to slušná kóta, "osazená" poměrně vysokým výkonem 5kW ?

Pojedeme li tedy z Prahy po D1 do Brna, papírově visíme postupně na vysílačích Mahlerovy sady (20kW), Čtyřkoly (200W), Měchnov (200W), Kácov (200W) na kanálu 12C a dále Jihlava-Strážník (5kW), Velké Meziříčí (200W), Křoví (200W), Rosice (200W), Hády (5kW) na kanálu 12D.

Mahlerovy sady a Hády z výše zmíněných již v provozu byly. Nově přibyly ještě dvě (10kW) svářečky na K12C - Buková Hora a Černá Hora + 1kW Rozsocha na Tachovsku.

Bohužel, signál z vysílače Strážník zlikvidoval příjem Bavorského multiplexu na kanálu 12D nejen ve středních Čechách. Pokud se podíváme na mapku pokrytí, bude nám jasné proč. Mapka byla vypočítána pro příjem 1,5 metru nad zemí. Asi si dokážete představit, jak vypadá situace na výškových budovách mimo papírový akční rádius vysílače Strážník.


Bohužel mapky i v případě DAB počítáme na úroveň, nikoliv na C/N. Obecně nám při základním DAB zabezpečení 3A a pevném příjmu vychází předpoklad C/N, přepočítaný z DVB-T (pro BER 1x10-4 za Viterbim) pro čistý kanál 7,4 dB , pro Rice kanál 8,8 dB a pro Rayleight 13,3 dB. V praxi, při extrémním pevném DX příjmu leží hranice potřebného C/N na úrovni 6 až 7 dB, přičemž šumové číslo přijímače je také cca 6 dB.

Pro mobilní příjem (přenosné zařízení, chůze) je definována úroveň pokrytí 58 dBuV/m (ca 44 dBuV při λ/2 dipólu), ovšem ve výšce 10 m nad zemí a čistém terénu. Pro zajímavost na Britských Ostrovech se uvažuje hodnota 54 dBuV/m v 10m nad zemí jako pokryté území pro užití v automobilech. Běžná hodnota C/N pro stabilní poslech se pak uvádí 14 dB, což koresponduje s odvozenou hodnotou z DVB-T (Rayleight 13,3 dB), kdy na anténu přijímače dopadají pouze odražené signály. Pro indoor příjem mohou hodnoty navrhovaného pokrytí přesahovat i úroveň 70 dBuV/m.

Při jízdě v autě (90 km/h) je v praxi potřebná hodnota C/N podstatně vyšší (i přes 22 dB). Navíc auto anténa většinou dosahuje záporného zisku (mezi -2 až -6 dBd). Na mojí mapce s překážkami, zalesněním i zástavbou počítáno je a barevný rejstřík v jejím rohu odpovídá pro výšku 1,5 metru nad zemí.